Centrālās statistikas pārvaldes sniegtie dati par Latvijas preču ārējo tirdzniecību aprīlī rāda, ka preču eksporta vērtība bija 1523,5 miljoni eiro, kas salīdzinājumā ar iepriekšējā gada aprīli ir samazinājusies par 11,9%. Tas ir līdzvērtīgs samazinājums, kas pēdējo reizi tika novērots trīs gadus atpakaļ, pandēmijas sākumā. Aprīlī preču eksporta samazinājums paātrinājās salīdzinājumā ar martu, kad eksporta samazinājums gadā bija 2,1%. Kopumā pirmajos četros mēnešos preču eksports ir samazinājies par 0,6% salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu. Prognozējams, ka eksporta samazinājums turpināsies arī nākamajos mēnešos.

Preču eksporta samazinājumu aprīlī un turpmākajos mēnešos ietekmē divi galvenie faktori. Pirmkārt, izejvielu cenu samazinājums. Ja iepriekšējā gadā izejvielu cenu pieaugums bija galvenais faktors preču eksporta pieaugumam, šogad šis faktors būs pretēji un ietekmēs preču eksportu negatīvi. Latvijas preču eksporta struktūrā dominē preces ar zemu pievienoto vērtību, piemēram, koksne un koka izstrādājumi, neapstrādāta pārtika, minerālprodukti. Pasaules tirgos šo preču cenas jau vairākus mēnešus ir samazinājušās, kas no vienas puses ir labvēlīgi ietekmējis patēriņa cenas gan Eiropā kopumā, gan Latvijā, bet no otras puses ir atstājis negatīvu ietekmi uz eksporta vērtību. Latvijas ražotāju eksporta cenu indekss kopš pagājušā gada maija rāda lejupslīdošu tendenci, ar pieaugumu samazinoties no 25,3% līdz 2,2% šā gada martā.

Šie dati par preču eksporta samazinājumu Latvijā aprīlī liecina par izmaiņām ekonomiskajā vidē un preču cenu svārstībām pasaules tirgos. Šajā situācijā ir svarīgi uzmanīgi sekot līdzi šīm tendencēm un pielāgoties mainīgajai situācijai, lai nodrošinātu stabilu un ilgtspējīgu tautsaimniecības attīstību.

Similar Posts